اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکوکاردیوگرافی چیست؟

1 دی, 1400
Untitled-1-1200x800.jpg

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی دو بعدی، تصاویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌کند و این نوع بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب، اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، قدرت عضلانی قلب و به ویژه توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب، توسط این دستگاه قابل ارزیابی می‌باشد.

به کمک اکوکاردیوگرافی یا همان اکو و تست ورزش به طور غیر مستقیم می توان باز بودن عروق کرونری قلب و سکته قلبی را مورد بررسی قرار داد اما در آن عروق قلب به طور دقیق دیده نمی‌ شوند. برای تشخیص دقیق تنگی عروق کرونری می بایست از روش آنژیوگرافی استفاده کرد. دستگاه اکوکاردیوگرافی برای تصویربرداری از نقاط و اعماق مختلف بدن، از پراب های مختلفی مانند پراب حلقوی، خطی ، کانوکس و … برخوردار است.

 

از دیگر کاربردهای این دستگاه، بررسی سیستم عروقی بیمار می باشد. در دستگاه اکوکاردیوگرافی با استفاده از امواج اولتراسوند، تصاویر متحرکی از قلب تهیه می‌شود که جزئیات بیشتری را نسبت به عکس ساده رادیولوژی نشان می‌دهد. این تصاویر متحرک، ساختار و عملکرد قلب را نشان داده و علاوه بر آن، بیمار را در خطر مواجه با اشعه ایکس قرار نمی‌دهد.

 

 

موارد قابل بررسی با استفاده از اکوکاردیوگرافی

 • صداهای غیرطبیعی قلب
  دریچه‌های مصنوعی قلب
  عملکرد پمپاژ خون توسط قلب در افراد دچار نارسایی قلبی
  آسیب عضلات قلب در بیمارانی که سابقه حمله قلبی داشته‌اند
  عفونت پرده اطراف قلب
  عفونت دریچه‌های قلب
  وجود لخته خون یا آمبولی پس از سکته
  بیماری‌های قلبی مادرزادی
  فیبریلاسیون دهلیزی
  افزایش فشار ریوی

 

ریتم زندگی شما،تخصص ماست0936-4149294

همیشه و در همه حال به فکرتان هستیم


دکتر آیت اله بیاتیان فوق تخصص قلب و عروق (دارای بورد تخصصی) و متخصص داخلی، گوارش و کبد(عضو هیئت علمی دانشگاه) میباشد و در 2 کلینیک واقع در تهران و شهریار حضور دارند.کلیه حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر بیاتیان می باشد.طراحی توسط آژانس برندینگ و تبلیغات پزشکی طب مارکتینگ.